Kącik jadalny


Urządzając kącik jadalny, czy to w kuchni, czy w pokoju dziennym, powinniśmy się dobrze zastanowić nad doborem mebli do tego miejsca. To nieprawda, że miejsce to może wyglądać byle jak, byle spełniało swoją funkcję. Ono także wpływa na wygląd całego domu lub mieszkania, i powinno być urządzone ze starannością co najmniej taką, jak w przypadku pozostałych pokoi i zakątków w domu.

Kącik jadalny w kuchni

Jeśli planujemy, że posiłki będziemy spożywać bezpośrednio w kuchni, rozważmy najpierw jakiej wielkości meble powinny się tam znaleźć. W zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy, możemy wziąć pod uwagę na przykład narożną ławę z niewielkim stołem, lub mały stół i niezbyt duże krzesła. Jeśli jednak kuchnia jest odpowiednio duża, pojawia się więcej możliwości, dzięki czemu spożywanie posiłków na pewno będzie przyjemniejsze i wygodniejsze, nawet w więcej liczącym gronie osób. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie planowania swojego domu, warto przeznaczyć w kuchni więcej miejsca na kącik jadalny – jest to z pewnością wygodniejsze niż przenoszenie się z jedzeniem do innego pokoju, w którym jest na przykład większy stół.

Odrębna jadalnia

Jadalnia to pomieszczenie, które szczególnie często można było spotkać w starszych domach, w danych dworkach szlacheckich, lub w mieszkaniach o wyjątkowo dużym gabarycie. Obecnie nie jest ono tak częste, choć zauważa się powrót do podawania posiłków w innych pomieszczeniach niż kuchnia. Niektórzy stosują to tylko od święta, inni jako zwyczaj przyjęli, że jednak posiłki zjada się w większym gronie, i celebruje je z podobną uważnością codziennie, nie tylko w wyjątkowe dni. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Początkowo może być ono niewygodne, ale na pewno posiłki spożywane w jadalni nabierają specjalnego charakteru, a oddziałując tak na nasze zmysły – może nawet smakują lepiej. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład aneks kuchenny – jest to specjalnie wydzielona przestrzeń większego pokoju, gdzie część dzienna jest w jakiś sposób oddzielona od tej, w której spożywa się posiłki. Podział może być dzięki zastosowaniu mebli odpowiedniego rodzaju, lub dzięki specyficznej budowie mieszkania.